This media is not supported in your browser
🇷🇺სროლა, აფეთქება და ხანძარი მოსკოვში - არიან დაღუპულები და დაშავებულები
მოსკოვში, "კროკუს სითი ჰოლის" საკონცერტო დარბაზში სამი პირი შეიჭრა და ცეცხლი გახსნა.
წინასწარი ინფორმაციით, შემთხვევის შედეგად 40 ადამიანი დაიღუპა და 100–ზე მეტი დაშავდა.
თავდამსხმელებმა ასაფეთქებელი მოწყობილობაც აამოქმედეს, რის შედეგადაც ტერიტორიაზე მასშტაბური ხანძარი გაჩნდა.
თავდასხმა მოსკოვმა ტერაქტად შეაფასა.
🇬🇪 ამირან შალიკაშვილი – 85
ქართული პანტომიმის ფუძემდებელი, გამოჩენილი ქართველი რეჟისორი და მსახიობი - ამირან შალიკაშვილი - დღეს 85 წლის გახდებოდა.
შალიკაშვილი (1939–2018) არის ქართული პანტომიმის სკოლის ფუძემდებელი და პანტომიმის სახელმწიფო თეატრის დამაარსებელი, რომელსაც 1975 წლიდან, სიცოცხლის ბოლომდე ხელმძღვანელობდა. მან დადგა საქვეყნოდ ცნობილი სპექტაკლები: "სტუმარ-მასპინძელი", "კრიმანჭული", "შენ ხარ ვენახი", "კიდევაც დაიზრდებიან", "ტერენტი გრანელი", "ფიროსმანი" და სხვა. ავტორია წიგნებისა და პოეტური კრებულების.
საქართველოს სახალხო არტისტი ამირან შალიკაშვილი იყო არაერთი პრემის მფლობელი, ღირსების ორდენის კავალერი და თბილისის საპატიო მოქალაქე.
🇬🇪ჯონ მალკოვიჩი თბილისშია
ამერიკელი ვარსკვლავი ჯონ მალკოვიჩი თბილისს საერთაშორისო თეატრალური ფესტივალის ფარგლებში ეწვია. მსახიობი გრიბოედოვის თეატრის სცენაზე სპექტაკლ "ბამბის მინდვრების სიმარტოვეში" თამაშობს. სპექტაკლი ხვალაც იქნება წარმოდგენილი.
📌ჯონ მალკოვიჩი საქართველოში მეორედ ჩამოვიდა. ლეგენდარულმა მსახიობმა 2011 წელს რუსთაველის თეატრში თბილისის მესამე თეატრალური ფესტივალი გახსნა.
🇬🇪 პროკურატურამ მეუღლის განსაკუთრებული სისასტიკით განზრახ მკვლელობის მცდელობის ფაქტზე ერთ პირს ბრალდება წარუდგინა
ახმეტის რაიონში 20 მარტს ბრალდებულმა ცოლის არასრულწლოვანი შვილის თანდასწრებით, მეუღლეს დანით 3 ჭრილობა მიაყენა. ის ადგილზე მყოფმა პირებმა შეაკავეს, რა დროსაც მან კიდევ მეუღლის არასრულწლოვანი ნათესავი დაჭრა.
დაკავებულს ბრალდება წარედგინა გენდერის ნიშნით, განსაკუთრებული სისასტიკით, ოჯახის წევრის განზრახ მკვლელობის მცდელობის მუხლით, რაც 16–დან 20 წლამდე პატიმრობას ითვალისწინებს.
🇬🇪 მდინარაძე აფხაზეთის გავლით რკინიგზის გახსნაზე: ჯერ ქვეყანა უნდა გაერთიანდეს
"ჩვენი მიზანია, რომ რკინიგზაც გაიხსნას, მიმოსვლაც იყოს, ოღონდ ჯერ ქვეყანა უნდა გაერთიანდეს. ჩვენ უნდა შევრიგდეთ, კი არ უნდა ვიბრძოლოთ. ამ ჭრილობას ვერც აფხაზები, ვერც ოსები და ვერც ქართველები ვეღარ გადავიტანთ. მშვიდობა და განვითარება უნდა იყოს შერიგების გზა. მერე რკინიგზაზეც ვილაპარაკებთ, იმ ხალხთან ერთად განვითარებაზეც ვილაპარაკებთ და ეს არის ჩვენი გზავნილი", - განაცხადა მამუკა მდინარაძემ.
🇬🇪 საქართველოში ბენზინი რუსეთიდან ექსპორტის აკრძალვის მერე გაძვირდა
რუსეთი ბენზინისა და დიზელის საწვავის მთავარი მიმწოდებელია საქართველოში, შესაბამისად, ბენზინის ექსპორტის აკრძალვის შემდეგ მისი ღირებულება საქართველოში 20-25 თეთრით გაიზარდა.
ქართველი ექსპერტები აცხადებენ, რომ ქართულ ბაზარზე ბენზინის დეფიციტი არ შეიქმნება.
📌 რუსეთის მთავრობამ 2024 წლის 1 მარტიდან ბენზინის ექსპორტი ექვსი თვით, 1 სექტემბრამდე აკრძალა.
🇬🇪 🥋 ეთერ ლიპარტელიანი თბილისის "გრანდ სლემის" გამარჯვებულია
თბილისის "გრანდ სლემზე" საქართველოს ნაკრებს პირველი მედალი ეთერ ლიპარტელიანმა (57 კგ) მოუტანა. ქართველმა ძიუდოისტმა ფინალში კანადელი ჯესიკა კლიმკლეიტი დაამარცხა, ოქროს მედალს დაეუფლა და "გრანდ სლემზე" გამარჯვება კარიერაში პირველად იზეიმა.
📌თბილისი "გრანდ სლემს" მეოთხედ მასპინძლობს. ტურნირი 22-24 მარტს იმართება და მასში 83 ქვეყნის ძიუდოისტები მონაწილეობენ.
🇬🇪 პარლამენტმა მიხეილ სარჯველაძის ადგილმონაცვლის, იმედა ნიკურაძის სადეპუტატო უფლებამოსილება ცნო
"ქართული ოცნების" საარჩევნო სიის მომდევნო წევრი იმედა ნიკურაძე საპარლამენტო უმრავლესობის წევრი გახდა. პარლამენტმა მისი უფლებამოსილება 89 ხმით ცნო.
📌 სარჯველაძეს დეპუტატის უფლებამოსილება ჯანდაცვის მინისტრად დანიშვნის გამო შეუწყდა.
🇬🇪 ვოლსკი პარტია "ახალზე": ეს არის ძველი მანქანა, რომელსაც ახალი ნომრები მიაწებეს
"ზოგს სისხლში აქვს ხელები დასვრილი, პირდაპირი მნიშვნელობით. გაერთიანება, რომელსაც "ახალი" დაერქვა, პირდაპირ მონაწილეა დანაშაულებრივი საქმიანობის, რომელსაც "ნაციონალური მოძრაობა" ეწეოდა ქვეყანაში... ეს არის ძველი მანქანა, რომელსაც მიაწებეს ახალი ნომრები. ამ მანქანამ ბევრი ადამიანის სიცოცხლეზე გადაიარა", – განაცხადა ვოლსკიმ.
📌 ნიკა მელიამ და ნიკა გვარამიამ წინასაარჩევნოდ ახალი პოლიტიკური გაერთიანება „ახალი" დააფუძნეს.
🇬🇪 პირადი ცხოვრების საიდუმლოს ხელყოფისა და სექსუალური ხასიათის ქმედების იძულების ფაქტზე ერთი პირი დააკავეს
გამოძიებამ 200-მდე ქალის 5000-ზე მეტი ინტიმური შინაარსის ფოტო და ვიდეო მასალა ამოიღო, მათ შორის ფარულად გადაღებული ვიდეოკადრები, რომელსაც ბრალდებული წლების განმავლობაში უკანონოდ მოიპოვებდა.
გამომძიებლებმა უკვე დაადგინეს რამდენიმე დაზარალებული ქალის ვინაობა. სპეციალური საგამოძიებო სამსახური საქმეზე აგრძელებს გამოძიებას.
🇬🇪 🍷🇨🇳 ჩინეთში ღვინისა და საკვების საერთაშორისო გამოფენაში ღვინის 21 ქართული კომპანია მონაწილეობდა
ქალაქ ჩენგდუში საერთაშორისო გამოფენა 108th China Food & Drinks Fair გაიმართა. ქართული ღვინის მწარმოებელი 21 კომპანიის წარმომადგენლებმა შეხვედრები პარტნიორებთან და პოტენციურ იმპორტიორებთან გამართეს.
ქართული ღვინის ცნობადობისა და ექსპორტის ზრდისთვის ძალიან მნიშვნელოვანია მისი მსგავსი მასშტაბური წარდგენა საქართველოსთვის ერთ-ერთი სტრატეგიული ბაზარზე. ჩინეთი ქართული ღვინის ექსპორტიორი ქვეყნების ხუთეულში შედის.
🇬🇪 26 მარტს რესპუბლიკის მოედანზე ფეხბურთის გულშემატკივარი ისევ შეძლებს მატჩის ყურებას დიდ ეკრანზე, ხოლო ტრანსპორტი ღამის 2 საათამდე იმუშავებს
"პირველი რესპუბლიკის მოედანზე ისევ გავაკეთებთ სპეციალურ სივრცეს ქომაგებისთვის. ღია ცის ქვეშ იქნება დიდი ეკრანი. საღამოს, 19:00 საათიდან ყველას შეგიძლიათ, მოხვიდეთ. გავამხნევოთ, მხარი დავუჭიროთ ბიჭებს... საზოგადოებრივი ტრანსპორტი ღამის 02:00 საათამდე იმუშავებს“, – განაცხადა კახა კალაძემ.
📌მატჩი "დინამო არენაზე", 21:00 საათზე გაიმართება. საქართველო საბერძნეთის ეროვნულ ნაკრებს ევრო 2024-ის ფინალური ეტაპის საგზურისთვის დაუპირისპირდება.
🇬🇪 სკანდალური ინფორმაცია: ოპოზიცია კალანდარიშვილის "მოშორებას" ცდილობს
გამოცემა Kvira.ge–ს ინფორმაციით, "ნაცმოძრაობის" ლიდერებმა დავალება მიიღეს, რომ საარჩევნოდ ცესკოს თავმჯდომარე, გიორგი კალანდარიშვილი უნდა გადამდგარიყო, ამისთვის ორი სცენარი შემუშავდა.
🔸პირველი სცენარი კალანდარიშვილზე მასირებულ ბულინგს გულისხმობდა.
🔸"ნაცმოძრაობას" მაგიდაზე უდევს მეორე, ბევრად უფრო მძიმე ვერსია. კერძოდ, უნდა დაგეგმილიყო კალანდარიშვილზე ფიზიკური თავდასხმა, ძალისმიერი ანგარიშსწორება იმგვარად, რომ მას ვეღარ მოეხერხებინა უფლებამოსილების განხორციელება“, - წერს გამოცემა.
ამ სცენარების განხორციელების შემთხვევაში ცესკოს ხელმძღვანელი ხდებოდა მისი პირველი მოადგილე, "ლელოს" წევრი გიორგი სიორიძე, რაც ავტომატურად ნიშნავდა ოპოზიციის მიერ ამ ინსტიტუციის დამორჩილებას. ამ სცენარის შესახებ იცოდნენ მმართველ გუნდში. სწორედ ამიტომ გაუქმდა ცესკოს პირველი მოადგილის თანამდებობა.
🇬🇪 დაფინანსებას პოლიტიკაში შემოჭრისათვის იყენებენ - ვოლსკი არასამთავრობო ორგანიზაციებზე
საქართველოში ზოგიერთი არასამთავრობო ორგანიზაცია დონორების დაფინანსებას იყენებს პოლიტიკაში ჩარევისა და ანტისახელმწიფოებრივი მიზნებისთვის, განაცხადა გია ვოლსკიმ.
"დონორებმა კარგად უნდა იცოდნენ, რაში იხარჯება ფული. ასეთი ყალბი ინფორმაციის შემქმნელი არ უნდა არსებობდეს და არ უნდა იღებდეს დაფინანსებას", - განაცხადა ვოლსკიმ.