@SputnikSaqartvelo 161 участников
🇬🇪კონსულტინგურმა კომპანია Henley & Partners-მა საპასპორტო ინდექსის უახლესი ვერსია გამოაქვეყნა, რომელშიც ქართული პასპორტი 51-ე პოზიციაზეა განთავსებული
საპასპორტო ინდექსი საჰაერო ტრანსპორტის საერთაშორისო ასოციაციის (IATA) მონაცემებზე დაყრდნობით გამოითვლება ქვეყნების უვიზო მიმართულებების რაოდენობის მიხედვით. მსოფლიო პასპორტების ინდექსში საქართველო ამჯერად ერთი პოზიციით ჩამოქვეითდა. გასულ წელს იგი 50-ე ადგილზე იყო. ბოლო მონაცემებით, საქართველოს მოქალაქეებს უვიზოდ მოგზაურობა 122 ქვეყანაში შეუძლიათ.
@SputnikSaqartvelo
🇬🇪თალაკვაძე: დროდადრო კოლექტიური "ნაციონალური მოძრაობა“ "ქართული ოცნების“ მთავრობის გადადგომას ითხოვს და ეს ყველაფერი საკუთარი თავმჯდომარის გადადგომით მთავრდება, რაც პარტიის კარმის ბრალია
"ნაციონალური მოძრაობის" თავმჯდომარე ლევან ხაბეიშვილმა პოსტი ჯანმრთელობის მდგომარეობის გამო დატოვა. საკუთარი გადაწყვეტილება პოლიტიკოსმა 8 ივნისს გამართულ ბრიფინგზე გააჟღერა და განაცხადა, რომ პარტიის თავმჯდომარის პოსტზე მას თინა ბოკუჩავა შეცვლის.
🇬🇪🇦🇿თავდაცვის მინისტრი ირაკლი ჩიქოვანი ოფიციალური ვიზიტით ბაქოში იმყოფება
აზერბაიჯანის თავდაცვის სამინისტროში დახვედრის ოფიციალური ცერემონიალი გაიმართა, რის შემდეგაც თავდაცვის მინისტრებმა პირისპირ შეხვედრა გამართეს.
მხარეებმა ქვეყნებს შორის თავდაცვის სფეროში თანამშრომლობის მიმართულებები გაფართოებულ ფორმატშიც განიხილეს. საუბარი შეეხო რეგიონში არსებულ უსაფრთხოების საკითხებს. ყურადღება გამახვილდა საქართველოს მიერ შეთავაზებულ მშვიდობიანი სამეზობლო ინიციატივის ფორმატზე.
🇬🇪თბილისის შემოვლითი გზის მშენებლობის პროექტის რეალიზება იმ შემთხვევაში იქნება შესაძლებელი, თუ იგი ეკონომიკურად გამართლებული იქნება, განაცხადა ფინანსთა მინისტრის მოადგილე გიორგი კაკაურიძემ
"რაც შეეხება შემოვლითი რკინიგზის და გზის მშენებლობას, ეს ძალიან ძვირი პროექტია, რამდენადაც მახსოვს, დაახლოებით 1,5 მილიარდ დოლარზეა საუბარი. ამიტომაც ჩვენ მის დაწყებას არ ვფიქრობთ მომდევნო წელს და, ალბათ, არც 2026 წელს. თუმცა, საბოლოო ჯამში, უნდა გაკეთდეს ამ პროექტის ეკონომიკური შეფასება და, თუ მისაღები იქნება, მერე უნდა დაიგეგმოს, როდის შეიძლება ამ გზის დაწყება”, - განაცხადა კაკაურიძემ.
თბილისის შემოვლითი გზის პროექტირების სამუშაოები ჯერ კიდევ 2016 წლიდან მიმდინარეობს და მასზე იტალიური საინჟინრო კომპანიები Anas International Enterprise-ი და IRD Engineering-ი მუშაობენ. პროექტი აზიის განვითარების ბანკის მიერ ფინანსდება.
🇬🇪შალვა პაპუაშვილი: ევროპარლამენტის არჩევნებმა აჩვენა, რომ ევროკავშირის წევრი ქვეყნების ხელისუფლებებმა პირველ რიგში უნდა მოუსმინონ საკუთარი მოსახლეობის მოსაზრებებსა და შეფასებებს
"ჩვენ ვნახეთ, რომ საფრანგეთში შედეგის გამო რიგგარეშე არჩევნები ჩაინიშნა, ბელგიის პრემიერ-მინისტრი გადადგა, ვნახეთ, რომ გერმანიაში მმართველმა კოალიციამ მესამე, მეოთხე, მეხუთე ადგილები დაიკავა. ეს გარკვეულწილად აჩვენებს ამ ქვეყნებში მოსახლეობის მხრიდან ხელისუფლების პოლიტიკის შეფასებას. არის გარკვეული რეაქცია იმ პოლიტიკაზე, რომელიც მთავრობებს ჰქონდათ, განსაკუთრებით საგარეო პოლიტიკის მიმართულებით", - განაცხადა პაპუაშვილმა.